Q01.În general, considerați că România în momentul de față se îndreaptă într-o direcție bună sau într-o direcție greșită?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q02.Gospodăria Dvs. este racordată la rețeaua publică de electricitate?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q03. Cât de mulțumit sunteți de furnizarea energiei electrice din zona în care locuiți?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q04. Cât de mulțumit/ă sunteți de următoarele aspecte din relația cu furnizorul de energie electrică: Costul facturii de electricitate?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q05. Cât de mulțumit/ă sunteți de următoarele aspecte din relația cu furnizorul de energie electrică: Modul în care reprezentanții furnizorului de energie electrică rezolvă problemele pe care le semnalați.
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q06.Gospodăria Dvs. este racordată la rețeaua publică de gaze naturale (gaz metan)?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q07.Cât de mulțumit sunteți de furnizarea de gaze din zona în care locuiți?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q08.Cât de mulțumit/ă sunteți de următoarele aspecte din relația cu furnizorul de gaze: Costul facturii de gaze?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q09.Cât de mulțumit/ă sunteți de următoarele aspecte din relația cu furnizorul de gaze: Modul în care reprezentanții furnizorului de gaze rezolvă problemele pe care le semnalați
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q10.Cât de mulțumit/ă sunteți de următoarele aspecte din relația cu furnizorul de gaze: Presiunea gazului, mai ales în perioadele reci
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q11.Gospodăria Dvs, este racordată la rețeaua publică de încălzire centrală?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q12.Cât de mulțumit sunteți de serviciile de încălzire centrală din zona în care locuiți?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q13.Cât de mulțumit/ă sunteți de următoarele aspecte din relația cu furnizorul de încălzire centrală: Costul facturii de încălzire centrală?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q14.Cât de mulțumit/ă sunteți de următoarele aspecte din relația cu furnizorul de încălzire centrală: Modul în care reprezentanții furnizorului de încălzire centrală rezolvă problemele pe care le semnalați?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q15.Cât de mulțumit/ă sunteți de următoarele aspecte din relația cu furnizorul de încălzire centrală: Continuitatea furnizării de încălzire centrală (nu au fost întreruperi ÎN ULTIMA VREME)?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q16.Cum vă încălziți locuința?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q17.Locuiți într-o locuință termoizolată?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q18.Aveți certificat de eficiență energetică?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q19.Aveți aer condiționat în locuință?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q20.Care din următoarele acțiuni le întreprindeți în gospodăria Dvs. pentru scăderea consumului de energie: Utilizez becuri economice?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q21.Care din următoarele acțiuni le întreprindeți în gospodăria Dvs. pentru scăderea consumului de energie: Utilizez electrocasnice din clase economice (A)
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q22.Care din următoarele acțiuni le întreprindeți în gospodăria Dvs. pentru scăderea consumului de energie: Deconectez electrocasnicele când nu sunt folosite
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q23.Care din următoarele acțiuni le întreprindeți în gospodăria Dvs. pentru scăderea consumului de energie: Altele. Ce?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q24.Care din următoarele acțiuni le întreprindeți în gospodăria Dvs. pentru scăderea consumului de energie: Nu întreprind nici o acțiune?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q25.Cum considerați că sunt cheltuielile lunare totale cu energia pentru Dvs? Precizare: E vorba de consumul total de energie, nu doar de energia electrică, ci și de gaze, încălzire?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q26.Dacă ar fi să alegeți, ce tip de energie preferați să utilizați?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q27.Considerați că în România se PRODUCE suficientă energie pentru a acoperi necesarul in-tern?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q28.De câtă energie considerați că are nevoie România din import?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q29.În privința exportului de energie în România, părerile sunt împărțite. Unii consideră că e bine ca România să exporte energie, câștigăm astfel bani. Alții, din contră, consideră că nu e bine ca România să exporte energie, căci punem în pericol independența energetică a României. Dvs. cu care din aceste opinii sunteți mai degrabă de acord?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q30.În ce măsură sunteți de acord cu următoarele afirmații privind sistemul energetic din România: Piața de energie este liberalizată?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q31.În ce măsură sunteți de acord cu următoarele afirmații privind sistemul energetic din România: Sistemele energetice sunt interconectate la nivel național și regional?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q32.În ce măsură sunteți de acord cu următoarele afirmații privind sistemul energetic din România: Resursele energetice proprii sunt bine valorificate
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q33.În ce măsură sunteți de acord cu următoarele afirmații privind sistemul energetic din România: Sursele regenerabile de energie sunt bine promovate?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q34.În ce măsură sunteți de acord cu următoarele afirmații privind sistemul energetic din România: Energia este folosită în mod eficient
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q35.În ce măsură sunteți de acord cu următoarele afirmații privind sistemul energetic din România: Există protecția consumatorului în domeniul consumului de energie?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q36.În ce măsură sunteți de acord cu următoarele afirmații privind sistemul energetic din România: Sistemul energetic este bine păzit cibernetic împotriva atacurilor pe Internet?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q37.În ce măsură sunteți de acord cu următoarele afirmații privind sistemul energetic din România: România are suficiente resurse energetice regenerabile?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)