Q1. În general, considerați că România în momentul de față se îndreaptă într-o direcție bună sau într-o direcție greșită?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q2. Cât de mulțumit sau de nemulțumit sunteți de activitatea statului român privind protejarea faunei sălbatice a României (animalele sălbatice din România)?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q3. Cât de mulțumit sau de nemulțumit sunteți de activitatea statului român privind protejarea florei sălbatice a României (plantele sălbatice din România)?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q4. În privința biodiversității, adică a numărului de specii de plante și animale din România, păre-rile sunt împărțite. Unii consideră că în România avem de-a face cu o biodiversitate redusă, adică cu un număr mic de specii de pla
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q5. Cum considerați că este în momentul de față situația animalelor sălbatice rare în România?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q6. Cum considerați că este în momentul de față situația plantelor sălbatice rare în România?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q7. În privința biodiversității, adică a numărului de specii de plante și animale din România, păre-rile sunt împărțite. Unii consideră că în România în ultimii ani avem de-a face cu o scădere a biodiversității, adică un număr
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q8. Cât de mult sau de puțin considerați că fac următorii pentru biodiversitatea din România? Statul român
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q9. Cât de mult sau de puțin considerați că fac următorii pentru biodiversitatea din România? ONG-urile de mediu
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q10. Cât de mult sau de puțin considerați că fac următorii pentru biodiversitatea din România? Activiștii de mediu
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q11. Cât de mult sau de puțin considerați că fac următorii pentru biodiversitatea din România? Personalitățile publice, formatorii de opinie
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q12. Cât de mult sau de puțin considerați că fac următorii pentru biodiversitatea din România? Politicienii
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q13. Cât de mult sau de puțin considerați că fac următorii pentru biodiversitatea din România? Oamenii obișnuiți
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q14. Cât de mult sau de puțin considerați că fac următorii pentru biodiversitatea din România? Firmele comerciale
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q15. Cine considerați că face cel mai mult pentru protejarea biodiversității din România, dintre următorii?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q16. În privința relației dintre biodiversității și schimbările climatice, părerile sunt împărțite. Unii consideră că schimbările climatice duc la scăderea numărului de specii de animale și plante sălbatice în România. Alții, din
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q17. Cât de mulțumit sau de nemulțumit sunteți de activitatea statului român în următoarele privințe? Limitarea poluării apelor din România?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q18. Cât de mulțumit sau de nemulțumit sunteți de activitatea statului român în următoarele privințe? Limitarea braconajului în pescuit, adică al pescuitului ilegal, nedeclarat și nereglementat?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q19. Cât de mulțumit sau de nemulțumit sunteți de activitatea statului român în următoarele privințe? Ariile naturale protejate din România?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q20. Cât de mulțumit sau de nemulțumit sunteți de activitatea statului român în următoarele privințe? Protejarea pădurilor din România?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q21. Cât de mulțumit sau de nemulțumit sunteți de activitatea statului român în următoarele privințe? Prevenirea și eliminarea vânătorii ilegale, adică a braconajului?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q22. Cât de mulțumit sau de nemulțumit sunteți de activitatea statului român în următoarele privințe? Conservarea diversității genetice a soiurilor de plante și animale domestice din România?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q23. Cât de mulțumit sau de nemulțumit sunteți de activitatea statului român în următoarele privințe? Conservarea diversității genetice a speciilor de plante și animale sălbatice din România?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q24. În privința unor specii de animale sălbatice mari, cum ar fi de exemplu lupul, ursul, zimbrul, capra neagră, părerile sunt împărțite. Unii consideră că în România legile favorizează prea mult aceste animale sălbatice mari protejate
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q25. Comunitățile locale din România, în ce măsură considerați că sunt implicate să-și spună păre-rea în privința protejării biodiversității (animalelor și plantelor sălbatice)?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q26. Cetățenii din România, în ce măsură considerați că educați în privința cunoașterii și protejării biodiversității (animalelor și plantelor sălbatice)?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q27. Cât de mulțumit sau de nemulțumit sunteți de activitatea statului român în privința educării populației pentru protejarea biodiversității?
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q28. În privința protejării biodiversității și a relației cu domeniul agriculturii, părerile sunt împărțite. Unii consideră că în România eforturile de protejare a biodiversității sunt favoriza-te, în detrimentul activităților agri
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q29. În ce măsură credeți că în România peste 10 ani, în 2030, vom ajunge să îndeplinim următoarele obiective ….? Reducerea poluării apelor
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q30. În ce măsură credeți că în România peste 10 ani, în 2030, vom ajunge să îndeplinim următoarele obiective ….? Scăderea pescuitului ilegal (a braconajului)
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q31. În ce măsură credeți că în România peste 10 ani, în 2030, vom ajunge să îndeplinim următoarele obiective ….? Protejarea Deltei Dunării
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q32. În ce măsură credeți că în România peste 10 ani, în 2030, vom ajunge să îndeplinim următoarele obiective ….? Scăderea numărului de specii de animale amenințate cu dispariția
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q33. În ce măsură credeți că în România peste 10 ani, în 2030, vom ajunge să îndeplinim următoarele obiective ….? Scăderea numărului de specii de plante amenințate cu dispariția
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q34. În ce măsură credeți că în România peste 10 ani, în 2030, vom ajunge să îndeplinim următoarele obiective ….? Reducerea tăierilor ilegale de copaci
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q35. În ce măsură credeți că în România peste 10 ani, în 2030, vom ajunge să îndeplinim următoarele obiective ….? Realizarea unui sistem informatic pentru monitorizarea tăierilor și transportului de lemne
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q36. În ce măsură credeți că în România peste 10 ani, în 2030, vom ajunge să îndeplinim următoarele obiective ….? Creșterea suprafeței de zone naturale protejate (arii protejate)
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q37. În ce măsură credeți că în România peste 10 ani, în 2030, vom ajunge să îndeplinim următoarele obiective ….? Creșterea suprafețelor de terenuri reîmpădurite
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q38. În ce măsură credeți că în România peste 10 ani, în 2030, vom ajunge să îndeplinim următoarele obiective ….? Creșterea suprafeței de perdele forestiere pentru protecția culturilor agricole
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q39. În ce măsură credeți că în România peste 10 ani, în 2030, vom ajunge să îndeplinim următoarele obiective ….? Reducerea vânătorii ilegale (a braconajului)
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q40. În ce măsură credeți că în România peste 10 ani, în 2030, vom ajunge să îndeplinim următoarele obiective ….? Scăderea suprafeței de terenuri afectate de eroziunea solului
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q41. În ce măsură credeți că în România peste 10 ani, în 2030, vom ajunge să îndeplinim următoarele obiective ….? Scăderea suprafeței de terenuri afectate de inundații
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)
Q42. În ce măsură credeți că în România peste 10 ani, în 2030, vom ajunge să îndeplinim următoarele obiective ….? Scăderea suprafeței de terenuri afectate de secetă
![](http://agregator.romania-durabila.gov.ro//img/icons/plus.svg)